Takve informacije je dobio od čelnika državne korporacije Avtodor Vjačeslava Petušenka na forumu “Inovativne tehnologije i inteligentni transportni sistemi u izgradnji puteva”, koji je održan u Sočiju.
Petušenko je o tome rekao novinarima u neformalnom okruženju. On je rekao da je autoput M-11 Neva već pripremljen za prijem kamiona u smislu zakonskih normi. To će biti prva ruta koja će se koristiti za komercijalni transport ove vrste. Teške kamione proizvodili su KamAZ i StarLine
Grupa kompanija Avtodor, koja je odgovorna za taj proces kao infrastrukturni operater, planira lansirati kamione duž glavnih ruskih autoputeva. Do 2024. – duž autoputa M-12 Moskva-Kazanj, a do 2030. M-4 Don, Centralne kružne ceste i dr. Ukupna dužina takvih “bespilotnih” ruta bit će više od 19 hiljada km. Ove godine na putevima će se pojaviti 5 teških bespilotnih kamiona, a 2024. njihov broj će porasti na 50.
Na autoputu M-11 u junu će biti dvije opcije za vožnju ovakvih kamiona. U slučaju praktičnog testiranja, to je neophodno za sigurnost saobraćaja. U prvom slučaju na sedištu vozača nalazi se osoba koja može preuzeti kontrolu ako se pojave problemi. U drugom slučaju, upravljanje će se vršiti pomoću dispečera na daljinu. Ali specijalist mora biti u kokpitu, međutim, on neće sjediti za volanom.
Do sada, ne mogu svi upravljati bespilotnim kamionima. Logističke kompanije Globaltrak Logistic LLC, PJSC Magnit i X5 Logistics će djelovati kao operateri. U početku će trke biti kratke (ne više od 10-20 km), kamioni neće prevoziti opasnu robu, a na kabini teških kamiona pojavit će se posebne oznake kako bi drugi učesnici u saobraćaju shvatili da je pored njih bespilotno vozilo .
Proizvođači kamiona kažu da će planiranim tokom eksperimenta i daljom proizvodnjom ovakvi kamioni pomoći da se brzina isporuke robe poveća za 25 posto . Osim toga, troškovi transporta tereta će se smanjiti za otprilike 10%.