Evropski parlament je u četvrtak popodne objavio svoj stav o standardima Euro 7. Iako su se predstavnici odlučili za lakšu regulativu, pored emisije izduvnih gasova, propis će obuhvatiti i mikroplastiku iz guma i čestice iz kočnica. ACEA je već reagovala na najnovije vijesti: priznaje umjereniji stav Evropske komisije u odnosu na prvobitni prijedlog, ali i dalje poziva na “realističniji pristup”.
Jučer, 10. novembra, Evropski parlament je objavio svoju pregovaračku poziciju o standardima Euro 7, koji imaju za cilj rješavanje emisija za različite kategorije vozila u drumskom saobraćaju – automobile, kombije, autobuse i kamione.
Sa 329 glasova za, 230 protiv i 41 uzdržan, stav Parlamenta ukazuje na promišljen pristup modernizaciji propisa EU o odobrenju tipa vozila i nadzoru tržišta.
Predloženi standardi Euro 7 uključuju pregled trenutnih ograničenja emisije izduvnih gasova, uvođenje mjera za smanjenje emisija iz guma i kočnica i produženje vijeka trajanja baterije.
Parlament podržava nivoe emisija za putnička vozila koje je predložila Komisija i uvodi nijansiranu podjelu emisija po masi za laka komercijalna vozila.
Prijedlog također predlaže strožija ograničenja emisije izduvnih gasova za autobuse i teška vozila, usklađujući proračune EU sa međunarodnim standardima za emisije čestica i stope habanja guma.
„Uspješno smo pronašli ravnotežu između ekoloških ciljeva i vitalnih interesa proizvođača. Ne bi bilo prikladno provoditi politike zaštite životne sredine koje štete i evropskoj industriji i građanima. Svojim kompromisom služimo interesima svih uključenih strana i klonimo se ekstremnih pozicija“, komentirao je govornik Alexandr Vondra najavu.
Evropsko udruženje proizvođača automobila (ACEA) potvrdilo je glasanje Evropskog parlamenta o Euro 7 pozivajući na realističan pristup.
ACEA je priznala da Parlament zauzima umjereniji stav u odnosu na prvobitni prijedlog Evropske komisije, ali je istovremeno naglasio da Euro 7 predstavlja značajnu investiciju za proizvođače vozila:
“Ostaje činjenica da Euro 7 predstavlja značajnu investiciju za proizvođače vozila, pored njihovih ogromnih napora za dekarbonizaciju,” rekla je generalna direktorica ACEA-e Sigrid de Vries. “Također se odvija u izuzetno teškom geopolitičkom i ekonomskom okruženju koje karakteriziraju rastuće cijene energije, praznine u lancu snabdijevanja, inflatorni pritisci i zaostajanje potrošačke potražnje. Evropi je potreban uravnotežen Euro 7 koji balansira zaštitu životne sredine i industrijsku konkurentnost.”
ACEA je naglasila potrebu za proporcionalnim Euro 7 koji uspostavlja ravnotežu između aspekata zaštite životne sredine i konkurentnosti automobilske industrije.
Organizacija vjeruje da se emisija kočnica i guma treba riješiti standardom Euro 7, jer su oni relevantni i za električna vozila i da će biti glavni izvori emisija iz cestovnog saobraćaja u budućnosti. Međutim, budući da su metode ispitivanja emisije bez izduvnih gasova potpuno nove i neprovjerene, mora se osigurati tehnička izvodljivost ovih novih ciljeva.