Zastupnici u Evropskom parlamentu su rekli da bi trebalo zabraniti vožnju širom EU zbog ozbiljnih saobraćajnih prekršaja, poput prekoračenja brzine ili vožnje pod utjecajem alkohola. Ukoliko se ova pravila primjenjuju, prevoznici čiji su vozači počinili teške saobraćajne prekršaje suočiće se sa ozbiljnim problemom. Ako se izgubi autoritet, takav podređeni će izgubiti mogućnost da radi.
Trenutno, ako vozač izgubi vozačku dozvolu zbog saobraćajnog prekršaja u zemlji EU koja nije ona koja je izdala vozačku dozvolu, u većini slučajeva vozačka dozvola se gubi samo u zemlji u kojoj se prekršaj dogodio . U međuvremenu, u njegovoj zemlji, kao i u ostatku EU, on ne podliježe nikakvim ograničenjima.
“Kako bi se osiguralo da se suspenzija, ograničenje ili oduzimanje vozačke dozvole primjenjuje u svim zemljama Zajednice, nova pravila zahtijevat će da se o odluci obavijesti država EU koja je izdala vozačku dozvolu”, navodi se na web stranici Evropskog parlamenta.
Osim toga, poslanici Evropskog parlamenta predložili su da se vožnja bez važeće vozačke dozvole uvrsti na listu teških prekršaja zbog kojih se može oduzeti pravo na vožnju. Na ovoj listi se već nalaze prekršaji poput vožnje pod dejstvom alkohola ili izazivanja saobraćajne nesreće sa smrtnim ishodom.
- “Prekoračivanje brzine od 50 km/h.” je i jedno od težih kršenja saobraćajnih pravila, za koje se može oduzeti pravo na vožnju. Europarlamentarci su postavili niže ograničenje brzine u naseljima, što znači da ako prekoračite ograničenje brzine na ovim putevima za 30 km/h. možete izgubiti vozačku dozvolu ili ona može biti privremeno suspendovana”, navodi Evropski parlament.
Prema Nacrtu zakona o dejstvu određenih zabrana upravljanja vozilima širom EU (usvojen sa 372 glasa “za” ), zemlje Zajednice će se u roku od 10 radnih dana morati međusobno informisati o odlukama o oduzimanju prava vozača. Zatim će se u roku od 15 radnih dana odlučiti hoće li se zabrana vožnje primjenjivati u cijeloj Uniji. U međuvremenu, diskvalifikovani vozač treba da bude obavešten o konačnoj odluci u roku od sedam radnih dana.
- „Uvjeren sam da će ova direktiva pomoći ne samo da se smanji broj saobraćajnih nesreća, već će doprinijeti i da građani voze odgovornije, poštuju pravila i snose posljedice njihovog kršenja, bez obzira u kojoj se zemlji EU nalaze. ulazak“, rekao je Petar Vitanov, poslanik u Evropskom parlamentu, koji je bio govornik ovog projekta.
Međutim, da bi opisane odredbe stupile na snagu još uvijek je potrebno dobiti odobrenje Evropskog vijeća. Stoga je vrlo vjerovatno da će pitanje ovih pravnih akata biti riješeno već u novom Evropskom parlamentu. Jer imamo izbore u junu.