Generalni direktor Girteke Mindaugas Paulauskas nedavno je prošao 7600km kamionsko putovanje kroz 10 zemalja, tokom kojeg je ne samo iz prve ruke iskusio poteškoće s kojima se suočavaju vozači, kao što su ne tuširanje nekoliko dana zaredom ili spavanje samo 5 sati, već je uspio i pogon na platinastom ekološkom nivou.
Dvonedeljno putovanje pod nazivom „Mindaugas na putu“ videlo je da je Paulauskas isporučio teret zajedno sa vozačem Girteke Sergejem Kovaljevim. Tokom svog putovanja, oni su dokumentovali svoja iskustva i zapažanja, snimivši preko 8 sati video zapisa.
Paulauskas je krenuo na ovo putovanje s nekoliko ciljeva na umu. Želio je da razvije dublje razumijevanje svakodnevnih zadataka i izazova s kojima se suočavaju vozači kamiona. Također se nadao da će pokazati zahtjevnu prirodu posla i podići svijest o važnoj ulozi vozača kamiona u logističkoj industriji u cjelini. Dodatni cilj je bio promoviranje zanimanja vozača kamiona kao održive opcije za karijeru, posebno za mlade ljude. Konačno, Paulauskas je bio zainteresovan da identifikuje oblasti u kojima bi tehnologija mogla da se koristi za poboljšanje uslova rada i efikasnosti za vozače.
Pokrivajući značajan teren, Paulauskas i Kovalev su vozili 7600 kilometara za 11 dana, obišavši 10 zemalja. Kao i svi kamioni Girteka, njihovo vozilo je stalno praćeno u realnom vremenu.
Ovaj sistem nadzora „omogućava nam da imamo jasne informacije o mestu tereta, njegovim uslovima, ali i performansama vozača, uključujući tehničke probleme sa motorom i ekološki rezultat“, kako je objasnio Dainius Augutis, menadžer Odeljenja za podršku transportnim funkcijama u Girteki.
Podaci sa putovanja pokazali su da je Paulauskas postigao visoku ocjenu na ljestvici eko vožnje.
- “Tokom cijelog putovanja emitovali su 3.900 kilograma CO2, dobivši 90 bodova na 100 eko skali”, navodi se na FB postu. „Ovo je veoma dobar rezultat, uzimajući u obzir nivo Mindaugasovog iskustva.”
Paulauskas je, uprkos tome što je to bilo njegovo prvo putovanje na duge relacije, “uspio steći platinasti rezultat u ekološkoj vožnji, što znači smanjenje emisije na vrlo visokom nivou.”
Putovanje nije prošlo bez izazova. Paulauskas i Kovalev su se suočili sa ograničenim pristupom objektima sa sadržajima kao što su topli tuševi i prostrani parking. Takođe su se suočili sa vremenskim pritiskom da ispoštuju rokove isporuke i morali su da se prilagode različitim uslovima na putevima i obrascima saobraćaja širom Evrope.
Uprkos ovim izazovima, Paulauskas je postigao platinasti rezultat eko-vožnje, demonstrirajući praksu uštede goriva. Ovo dostignuće naglašava potencijal za poboljšanje ekoloških performansi u industriji kamiona.
Projekat “Mindaugas On The Road” rezultirao je nizom videa koji će se dijeliti na društvenim mrežama. Ovi video snimci imaju za cilj podizanje svijesti o trenutnom stanju profesije vozača kamiona u Evropi i rješavanje kritičnog nedostatka vozača kamiona širom kontinenta.