Teško se itko može požaliti na samoću kao profesionalni vozač, koji u prosjeku provede 224 dana godišnje na službenom putu, a za volanom pređe desetke tisuća kilometara, tj. oko 87.000. km godišnje.
Voze li vozači kamiona svoje voljene životinje na put? Imate tri tjedna puta, ali ne znate s kim biste ostavili svog najvjernijeg prijatelja? Uzmite primjer vozača kojima je ugodno putovati s kućnim ljubimcima.
Pas u kamionu – noćni čuvar – zaštita od provale
Daniel Sosnowski godinama nije imao problema s policijom ili drugim službama. Međutim, dogodi se da psa ne može svugdje voziti na istovar. – Pogled na psa često izmami policajce. Za vrućeg vremena u Portugalu noću su se vozikali do mene i pitali trebamo li vodu. Jednom sam išao s prijevozom u tvornicu kemikalija i on nije mogao tamo. Slično je bilo i s ulazom u NATO bazu, ali Majkel je tijekom istovara jednostavno ostao na kapiji i čekao me. Djeluje i kao alarm – spasio me nekoliko puta kad me netko pokušao opljačkati – kaže Daniel Sosnowski.
Bez pasoša za pse nemojte ići na turneju
Da bi te životinje legalno prešle granicu, moramo dobiti putovnicu za njih. – Jednostavna je stvar što ćemo to riješiti u jednom posjetu veterinaru. Putovnica za kućne ljubimce je dokument koji prikazuje podatke o životinji kao što su ime, datum rođenja i podaci o vlasniku, kao i obvezni broj mikročipa i popis cijepljenja s datumima njihove primjene. Putujući kućni ljubimci moraju se apsolutno podvrgnuti cijepljenju protiv bjesnoće, otprilike tri tjedna prije polaska, pa je vrijedno unaprijed planirati formalnosti.
Kamo ne idemo s rottweilerom?
Web stranica Generalnog veterinarskog inspektorata predlaže uvjete pod kojima možemo putovati s kućnim ljubimcima u Europskoj uniji i inozemstvu. Na teritoriju zajednice životinje pomoćnice mogu putovati praktički bez ograničenja, pod uvjetom da vlasnik može potvrditi da su dobrog zdravlja i da ima važeću knjigu cijepljenja (spomenutu putovnicu). Neka ograničenja, međutim, čekaju vlasnike pasmina koje se obično definiraju kao opasne, poput pit bulla ili rotvajlera. Ovim psima zabranjen je ulazak u Francusku, Mađarsku i Maltu. Norveška, Malta i Irska također postavljaju dodatne uvjete.
Pas u kamionu – je li sigurno?
– U Europskoj uniji nema propisa koji bi zabranjivali vozačima vožnju s kućnim ljubimcima u kabini. Jedini je uvjet da vas kućni ljubimac ne ometa u vožnji. Sve dok se životinje sigurno prevoze, čipiraju i njihove putovnice imaju žigove o cijepljenju, također carinici ne bi trebali stvarati probleme – komentira Piotr Dajema.
Problemi nastaju ako tijekom provjere na cesti policija odluči da vozač nije pravilno pripremio dodatnog putnika za putovanje. Baš kao i ljudi, i životinje treba pričvrstiti sigurnosnim pojasom koji se veže na njihov remen kako bi ih zaštitili od ozljeda u slučaju nesreće. Manji kućni ljubimci mogu se voziti čak i na posebnom sjedalu.
Što vlasnici prijevozničkih tvrtki misle o kućnim ljubimcima?
U Sjedinjenim Državama kreiraju se neslužbene ljestvice i popisi tvrtki koje pozitivno gledaju na životinje u kamionu. To su obično lokalni prijevoznici koji od vozača uzimaju polog prije polaska u slučaju bilo kakve štete. Američki vozači također dijele svoja zapažanja o pasminama pasa idealnim za putovanja. Slažu se da su najučinkovitiji na cesti beagli ili jazbečari.