Kašnjenja u istovaru, duga čekanja kod kupaca, problemi u pronalaženju parking mjesta i pristupu sanitarnim čvorovima – neki su od najvećih problema na koje se žale vozači kamiona. Iako su osnovna pravila za njihov rad jasno definisana nacionalnim i EU propisima, ne postoji „propis koji bi sveobuhvatno propisao pravila zaštite rada u skladištima“. A efekti tog nedostatka mogli bi se uskoro odraziti na sve nas.
- Nekoliko puta je naglašen značaj drumskog transporta i profesionalnih vozača, posebno u vrijeme pandemije.Ali pogledajmo brojke.Danas je u Poljskoj gotovo 800.000 ljudi zaposleno u logističkoj industriji, ¾ njih su zaposleni u drumskom teretnom prometu, polovina su vozači”, navodi se u izvještaju “Domovni transport u Poljskoj 2021+”, koji su objavili Spotdata i udruženje poslodavaca Transport i Logistyka Polska. .
Autori izvještaja procjenjuju da transportne kompanije “premeštaju preko 85 posto poljske izvozne robe i donose nekoliko milijardi eura u državni budžet”. Međutim, akutni nedostatak vozača predstavlja ozbiljnu opasnost za stanje u ovom značajnom sektoru, a prema trenutnim procjenama ima skoro 200.000 zaposlenih.
Uz to, starosna struktura ove profesionalne grupe ne dozvoljava nikakve optimistične prognoze za budućnost. Danas je ⅓ predstavnika ove industrije pri starosnoj dobi za penziju, a mladi ne žele da sjednu za volan velikih vozila.
Najčešće optužbe
Fondacija Truckers Life nedavno je odlučila istražiti što profesionalni vozači zaista misle o svom poslu i problemima s kojima se suočavaju. Rezultati su predstavljeni u izvještaju ” Dijagnostika sanitarnih i parking uslova u logističkim centrima u Poljskoj i Evropi” .
Od vozača je zatraženo da ocijene neke logističke centre koje su sami odabrali u smislu sanitarnih uslova i uslova parkiranja. Uzete su u obzir različite lokacije, koje su dostupne ne samo u Poljskoj već i u Njemačkoj, Holandiji, Francuskoj i Španiji.
Lista navedenih problema nije kratka. Najneugodnije pritužbe su: nepoštivanje dogovorenog vremena utovara i istovara, dugo čekanje kod kupca, duga traženja parking mjesta, poteškoće u komunikaciji sa osobljem objekta i neadekvatna sanitarna infrastruktura.
Posebno zabrinjavajuće su sljedeće brojke: Gotovo 37 posto ispitanika je reklo da je čekalo više od tri sata na istovar. Isto toliko vremena za utovar već je navelo 42 posto vozača . Osim toga, ispitanici u anketi često su navodili da je vrijeme čekanja u logističkom centru i do nekoliko desetina sati.
Kritikovani su i česti problemi sa dostupnošću parking mesta – skoro polovina ispitanih vozača ocenila je ovaj aspekt kao najgori aspekt logističkih centara koje su odabrali. 56,5 posto kamiondžija kritikuje ograničen pristup sanitarnim čvorovima .
Tuševi (53,5 odsto), toaleti (41,3 odsto) , kante za smeće (19,6 odsto), kao i prodavnice (15,9 odsto) i lokali brze hrane (13,1 odsto) navedeni su među sadržajima koji najčešće nedostaju .
Na ovom mjestu treba naglasiti da vozači kamiona nisu imali primjedbi na sigurnosne propise na mjestima utovara i istovara. Velika većina njih je istakla upotrebu kaciga, zaštitnih prsluka i odgovarajuće obuće. Gotovo da nije pronađeno kršenje ograničenja brzine i zabrane vožnje.
Ako je tema “Sigurnost”, onda su u “Dijagnostici…” istaknuti sljedeći problemi.
- nečitke, zamagljene horizontalne oznake na putu (linije),
- nedovoljno obeleženost ulaznih kapija i dozvoljenih parking mesta za vozna vozila u logističkom centru,
- nedostaju oznake visine,
- teško čitljive karte,
- Znakovi na putu lošeg kvaliteta (uključujući prljave znakove).
“Nehumano postupanje”
Zaključci prikupljeni u izvještaju su u skladu sa glasovima koje su iznijeli, između ostalih, predstavnici sindikata vozača. Primjer za to je udruženje Plataforma Nacional Defensa Sector del Transporte, koje radi na poboljšanju uslova rada i svojevremeno je pozvalo vozače da bojkotuju luku Algeciras u Španiji jer se tamošnja industrija tretira “nečovječno”.
Savezno udruženje za logistiku i zbrinjavanje drumskih tereta ( BGL ) eV također je ukazalo na “nečovječan i neprihvatljiv” tretman vozača pri utovaru i istovaru u mnogim logističkim centrima . Iznad svega, kritikovani su problemi sa pristupom sanitarnim i socijalnim objektima. BGL stoga zahtijeva izmjenu zakona koji garantuje i pristup gore navedenim sistemima vanjskim zaposlenima.
Autori “Dijagnosticirajte…” naglašavaju da su profesionalni vozači dužni da se pridržavaju odredbi nacionalnih i EU propisa o vremenu vožnje, odmoru i tahografima.
Međutim, ističu da, paradoksalno, “ni jedan od ovih zakona ne predviđa odredbe za zaštitu i obezbeđivanje sigurnih uslova rada profesionalnih vozača na mestu utovara i istovara robe u logističkim centrima”.
Izvještaj stoga ne samo da poziva na izmjene zakona, već i na obezbjeđivanje društvenih prostorija i sanitarnih čvorova za vozače kamiona. Osim toga, „Dijagnostika…“ sadrži
nekoliko dobrih primjera koji mogu poslužiti kao inspiracija menadžerima iz drugih logističkih centara i parkirališta.