Glavni savjetnik Suda pravde Evropske unije (CJEU) dao je mišljenje o obaveznom pravilu povratka kući za kamione, koje je propisano odredbom paketa mobilnosti za ljeto 2020. godine. Kontroverznu uredbu nekoliko puta je osporilo nekoliko država članica EU pred CJEU, tvrdeći da zbog obaveze kamioni moraju prijeći dodatnu udaljenost, što potkopava ciljeve EU u pogledu klimatskih promjena.
Evropski prevoznici su u više navrata tražili od Evropske komisije da preispita uredbu o obaveznom vraćanju teških teretnih vozila , koja je deo zahteva paketa mobilnosti objavljenog u ljeto 2020..
Na primjer, u oktobru 2020. Poljska, Litvanija, Mađarska, Rumunija, Bugarska, Malta, Kipar i Belgija također su podnijele pritužbu svom predstavniku Sudu pravde Evropske unije, u kojoj su uložile prigovor na nekoliko odredbi Paketa mobilnosti. .
Jedna od kontroverznih odredbi bila je da se kamioni moraju vraćati u svoju zemlju registracije svakih osam sedmica, što bi, prema mnogim državama članicama, imalo negativan uticaj kako na životnu sredinu tako i na poslovanje transportnog sektora, a posredno i na privredu. cjelina.
Međutim, ove žalbe nisu postigle svoj cilj.
Skočimo naprijed na 2023.: u utorak, 14. novembra, Giovanni Pitruzzella, generalni odvjetnik Evropskog suda pravde, stao je na stranu država članica EU koje su se žalile na spornu odredbu.
Generalni pravobranilac je priznao da Evropski parlament i Vijeće nisu u dovoljnoj mjeri opravdali pravilo “povratka vozila” i nisu uzeli u obzir ekološki uticaj povećane emisije i potrošnje goriva koji je rezultat povratka kući svakih osam sedmica.
Pitruzzella je stoga došao do zaključka da odredbu sadržanu u članku 1. stavak 3. Uredbe 2020/1055 treba poništiti, jer krši obavezu sadržanu u članku 91. stavak 2. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) , prema kojem pri donošenju saobraćajnih pravila Unija mora voditi računa o zahtjevima zaštite životne sredine pojedinih država članica i specifičnostima saobraćaja.
Iako će konačna presuda biti donesena tek početkom 2024. godine, treba napomenuti da se presude Evropskog suda pravde rijetko razlikuju od mišljenja ombudsmana.
Vlada je već izrazila zadovoljstvo što je Pitruzzella odobrila zahtjev za ukidanje odredbe.
- “Ukidanje odredbe rezultiralo bi znatno nižim troškovima za prevoznike, a time i nižim troškovima za potrošače. Uzimajući u obzir trenutnu međunarodnu situaciju, ovo bi bio pravovremeni korak”, navodi se u saopćenju vlade u utorak.