Od 1. decembra u Njemačkoj stupa na snagu povećanje putarine uz dodatnu ekološku naknadu za emisiju CO2. Posledice će uticati ne samo na nemačke prevoznike i logističke operatere, već i na kompanije širom regiona. Povećanje tarifa izgleda očigledno, ali ga neće biti lako provesti.
Bundestag je još 20. oktobra ove godine izglasao reviziju tarifa za prolazak kamiona njemačkim putevima, a uveo je i dodatnu naknadu za emisiju CO2. Kao rezultat toga, za nešto više od tri nedelje – od 1. decembra – prevoznici koji putuju kroz Nemačku plaćaće putarinu plus porez na ugljenik .
Promjene koje je uveo njemački parlament tu se ne završavaju. Od 1. jula 2024. put će morati da plaćaju i manji minibusevi sa tehnički dozvoljenom maksimalnom masom od 3,5 do 7,5 tona .
Njemačka savezna vlada procjenjuje da će dodatni prihodi od putarine zbog diferenciranih emisija CO2 (uzimaju se u obzir samo vozila čija ukupna težina iznosi 7,5 tona ili više) iznositi 26,61 milijardi eura između 2024. i 2027. godine .
Nova pravila izazvala su proteste njemačkih špeditera i prijevoznika. BGL, najveća organizacija prevoznika u ovoj zemlji, procjenjuje da bi nove karte mogle poskupjeti i do 83 posto. za vozila koja ispunjavaju Euro-6 standarde. Organizacija čak tvrdi da je porez na CO2 zapravo novi porez koji će pogoditi društvo u cjelini, podstičući inflaciju. Kroca su iskreno nazivali “antisocijalnim” i “anti-biznisom”.
Povećanje putarina će smanjiti novčanike prevoznika
Posljedice povećanja cestarina i uvođenja doplate osjetit će se i daleko izvan granica Njemačke. Smještena u srcu Evrope, zemlja je ne samo najveća privreda kontinenta i najveći industrijski gigant, već i mjesto gdje se spajaju i polaze najvažniji transportni putevi . Posebno u Poljsku i Ukrajinu. Njemačka je najveći trgovinski partner Poljske – najveći izvoznik u zemlju, kao i najveći primalac robe proizvedene u Poljskoj.
Značajan dio trgovine između Poljske i Njemačke obavljaju poljski prevoznici. Oni su također odgovorni za značajan udio kamionskog saobraćaja na njemačkim cestama – skoro svaki peti kamion na njemačkim cestama s naplatom putarine registrovan je u Poljskoj . Sada se ove kompanije suočavaju sa šokantnim povećanjem troškova. Još jedan u posljednjih nekoliko godina.
Mora se priznati da je rast veći od 80 posto. je radikalan korak njemačke vlade u smjeru zelene ekologije“, kaže Robert Zazhetsky, šef Citronex Trans Energy. On dodaje da bi ovaj rast mogao “ozbiljno uzdrmati” njemačko transportno tržište i ozbiljno uticati na tranzitni saobraćaj.
Kako smo već napomenuli, povećanje putarine za kamion od 40 tona koji ispunjava standard Euro-6 iznosiće 86 odsto. – od 19 do 35,4 evrocenta. Prema proračunima Poljske komore za brodarstvo i logistiku, tranzit kroz Njemačku takvim vozilom koštat će 123 eura više . Njemački regulator je prilično neočekivano predstavio prijevoznike pred svršenim činjenicom.
Potpisali smo dugoročne ugovore koji nisu uzeli u obzir uvođenje tako velike naknade“, kaže Piotr Magdziak, direktor Mag-Transa.
“Za našu kompaniju, koja trenutno ima 470 vozila na cestama cijele Evropske unije, trošak ovog povećanja (odnosno samo putarine u Njemačkoj) iznosi 18 miliona zlota godišnje”, navodi Magdziak. On vjeruje da bi posljedice za poljski transportni sektor mogle biti dalekosežne.
Ovakva situacija može dovesti do bankrota mnogih prijevoznika, jer Njemačka je bila i, uprkos usporavanju domaćeg tržišta, ostaje ključni kupac“, rezimira on.
Povećanje cestarina u Njemačkoj – zemlji kroz koju poljski prevoznici najčešće putuju – doći će jer se bore s posljedicama ekonomske krize, posebno niske potražnje za transportnim uslugama.
Većina, a čak bih se usudio reći da sve transportne kompanije, zbog usporavanja, trenutno ne ostvaruju iznos profita koji će biti primorani da dodatno plaćaju za putovanje autoputevima“, objašnjava Piotr Magdziak.
Povećanje stopa je moguće, ali nije obavezno
Jedno se može reći sa sigurnošću. Niko ne gaji iluzije da će prevoznici i špediteri snositi povećanje troškova. Povećanje prevoznih tarifa je neizbežno.
Mora se reći da bez kompenzacije od kupaca, poljski prevoznici i špediteri vjerovatno neće moći da se nose sa tako radikalnim rastom“, kaže Juliusz Skurewicz, sekretar PISiL-a. Prema njegovim procjenama, povećanje cijene karte za više od 15 eurocenti znači povećanje troškova za oko 13,5 posto.
Njemu odjekuju i predstavnici prevoznika.
Tarife bi se trebale povećati odmah, značajno u kratkom periodu (za nekoliko posto), a uskoro će (u određenoj mjeri) klijent to osjetiti u svakodnevnoj kupovini“, kaže Piotr Magdziak.
Umjesto toga, Robert Zazhetsky pretpostavlja da će cijene tranzitnog transporta kroz Njemačku porasti za 4-7 posto . Povećanje tarifa za kabotažu u SR bit će primjetnije – ovdje bi cijena mogla porasti za oko 10 posto.
Jan Bucek, čelnik Međunarodnog udruženja drumskog transporta, slaže se da će povećanje tarifa za korištenje njemačkih cesta narušiti ravnotežu na tržištu, ali “samo na početku, kada neće svi kupci htjeti da snose troškove”. On dodaje da će se ovo pitanje brzo normalizovati, jer će povećanje sigurno sprovesti svi prevoznici .
Nažalost, transportni troškovi moraju porasti, a to će zauzvrat dovesti do povećanja cijena robe za krajnje primaoce robe“, rezimira Yan Bucek. Osim toga, čelnik ZMPD-a naglašava da je posljednje povećanje troškova zbog povećanja cestarina još jedan teret koji je zadnjih godina pao na poljske prijevoznike. Ranije su transportne kompanije morale da se nose sa odredbama koje proizilaze iz Paketa mobilnosti i tereta povezanih sa programom “Polski Ład”.
Povećanje cijena za potrošače, o čemu govore čelnik ZMPD-a i predstavnici njemačkih prijevoznika, koji ukazuju na inflatorne posljedice poskupljenja karata, dogodit će se ne samo u Njemačkoj, već iu drugim zemljama , posebno u Poljskoj.
Teške promocije
Iako se povećanje tarifa prevoza čini logičnom posljedicom u ovoj situaciji, to neće biti tako lako učiniti. Ovo nije najbolje vrijeme za prijevoznike da podignu tarife. Ove godine potražnja za transportnim uslugama opada. Ponuda transportnih kapaciteta premašuje potražnju za njima.
Međutim, to je teško očekivati, a prevoznici strahuju da se sva povećanja troškova mogu prenijeti na kupce. Pogotovo što se sada više bavimo tržištem klijenata“, kaže Yuliusz Skurevych.
Tajnik PISiL-a dodaje da s obzirom na to da je potrebno uzeti u obzir povećanje troškova špediterskih usluga u Njemačkoj, ostaje otvoreno pitanje koliko će ta povećanja zapravo pasti na poljske prevoznike. Što će, inače, postati važan izvor finansiranja njemačke željeznice, budući da bi njemačka vlada za te svrhe trebala izdvojiti dodatne prihode – ironično naglašava Skurević.
Regionalne posljedice
Međutim, neće samo Poljska osjetiti posljedice odluke Njemačke. Vozila registrovana u Njemačkoj čine samo 57 posto. kamioni koji se kreću cestama sa naplatom putarine. Više od 24 posto – ovo su automobili, posebno iz Litvanije, Češke i Rumunije . Zbog toga će prevoznici iz cijele regije osjetiti povećanje putarine.
Povilas Drijas, generalni sekretar Litvanskog međunarodnog saveza za transport i logistiku (TTLA), naglašava da je Litvanija u 2022. godini izvezla transportne usluge u Njemačku u iznosu od 18%. ukupnih troškova prevoza u zemlji .
Putne takse i takse iznose 10 posto. troškovi prevoza robe, a promene u ovom slučaju (putarine za putovanje u Nemačkoj – prim. aut.) su od 2 do 5 odsto. sredstava“, kaže Mihai Teodorescu, generalni direktor DSV Road Country za Rumuniju.
„Mađarski prevoznici će morati da podignu tarife za najmanje 8-10 odsto. ove godine kako bismo održali poslovanje na nivou koji garantuje razumnu i poštenu zaradu“, komentirao je mađarski savez autoprijevoznika MKFE.
I neće biti lako na tržištu klijenata. Prema procjenama MKFE, nakon ovogodišnjeg povećanja putarine u Mađarskoj, samo 7 posto prevoznici su uspeli da prebace sve povećanje na klijente . Svaki peti uspio je prebaciti najviše četvrtinu sredstava, a više od polovine prijevoznika uopće nije podiglo tarife (uz poskupljenje od 17 posto!).
U Mađarskoj, kao iu Poljskoj, transportne kompanije posluju sa niskim maržama, koje su sada pod dodatnim pritiskom.
Kompanije sve više posluju sa maržom od 1-3%, što je nedovoljno da im omogući da realizuju očekivana tehnološka poboljšanja, kao što je, na primjer, modernizacija voznog parka“, naglašava MKFE.
Jednom riječju, njemački zakonodavac kažnjava vlasnike voznih parkova koji koriste tradicionalno gorivo većim putarinama, ali visina naknada neće dozvoliti prijevoznicima da ulažu u tehnologije koje očekuje zakonodavac . Kao što lako možete pretpostaviti, ovaj slučaj se ne tiče samo Mađarske.
Naime, povećanje cijena karata, koje bi trebalo neutralizirati povećanje troškova zbog novih karata, samo je dio potrebnog povećanja. MKFE kaže da je zaista potrebno povećanje tarifa za 20-30 posto da bi se pokrili stalni rast troškova.
Mađari strahuju i da bi povećanje putarina u Njemačkoj i drugim evropskim zemljama moglo dovesti do pogoršanja finansijske situacije mnogih transportnih kompanija i gubitka njihovih “domaćih” tržišta u korist prevoznika iz zemalja van EU .
Sa svoje strane, Mihai Teodorescu ne očekuje da će povećanje putarine u Njemačkoj radikalno promijeniti ponudu transportnih kapaciteta ili obim poslovanja kompanija. Međutim, on očekuje da će prevoznici češće birati zbirna vozila nego potpuno natovarena vozila, jer će ovaj model omogućiti da se trošak povećanja rasporedi na više kupaca. Osim toga, u slučajevima kada ima dovoljno vremena, mogu češće koristiti intermodalni transport .
Takođe, litvanski prevoznici bi trebalo da traže načine da kompenzuju povećanje putarine. Zenonas Buividas – generalni sekretar Litvanske asocijacije autoprijevoznika Linava smatra da je vrijedno, na primjer, preispitati trenutna ograničenja za zapošljavanje vozača iz trećih zemalja u Litvaniji.
Samo na taj način će biti manji teret za litvanske prevoznike, a povećanje poreza u drugim zemljama za nas neće biti toliko značajno“, kaže Buividas.
Ovo nisu sve promocije
Transporteri, logističari i potrošači ne mogu mirno spavati. Sve ukazuje da poskupljenja carina u Njemačkoj neće biti kraja. Izvan Savezne Republike putarine su povećane u Mađarskoj. Poskupljenja su najavljena i u Švicarskoj i Češkoj. Iako ovo nisu česte destinacije kao Njemačka, uskoro bi se moglo pokazati da će i obilazak Njemačke biti skup. Osim toga, EU zahtijeva da, počevši od 2024. godine, države članice iznose putarine zavise od nivoa emisije CO2.
Međutim, Robert Zazhetsky je optimista.
Poljski poduzetnici uvijek se znaju prilagoditi situaciji i vjerujem da ćemo se ovoga puta prilagoditi povećanju cijena putovanja u Njemačkoj“, rekao je Zarzetski.