Nedostatak kvalifikovanih stručnjaka godinama je problem u logističkoj i transportnoj industriji. Studija konzorcijuma objavljena početkom 2023. godine o “Rješavanju uskih grla u logistici sa fokusom na upravljanje osobljem” pod vodstvom profesora Wolfganga Stölzlea iz Logistics Advisory Experts (spin-off sa Univerziteta St. Gallen), Thorstena Schmidta iz Tehničkog Univerzitet u Drezdenu i Christian Kille sa Instituta za primijenjenu logistiku na Tehničkom univerzitetu Würzburg-Schweinfurt (THWS) koristili su model posebno razvijen za studiju za nedostatak vozača na osnovu trenutne statistike i izračunali su da ih trenutno nedostaje više od 70.000 vozači kamiona i da će se nedostatak vozača povećati za oko 20.000 vozača godišnje.
Kako stručnjaci naglašavaju, ovaj nedostatak je relativno veći nego u njezi ili obrazovanju . Osim toga, studija je pokazala da je nedostatak vozača 2022. godine rezultiralo dodatnim troškovima za njemačku privredu od oko 10 milijardi eura.
Nedostatak kadrova nije baš primjetan po pitanju plata. Nedavna procjena portala Lohnspiegel.de, kojim upravlja neprofitna fondacija Hans Böckler, pokazala je da je prosječna početna plata profesionalnog vozača u teretnom transportu 2.310 eura. Svako ko ima deset godina radnog iskustva zarađuje u prosjeku 2.400 eura mjesečno.
Svako ko ima dvadeset godina profesionalnog iskustva zarađuje oko 2.440 eura sa punim radnim vremenom.Evaluacija takođe jasno pokazuje da plate unutar profesija ponekad uveliko variraju. U istočnoj Njemačkoj bruto mjesečna zarada od 2.140 eura niža je nego u zapadnoj Njemačkoj, gdje iznosi 2.460 eura. Prosječna plata za žene iznosila je 2.220 eura mjesečno, a za muškarce 2.410 eura.Na pitanje šta zarađujete na određenom poslu teško je uopšteno odgovoriti – to zaista uvijek zavisi od individualne situacije, kaže dr. Malte Lübker iz Instituta za ekonomske i društvene nauke (WSI) Fondacije Hans Böckler, koji je odgovoran za naučno upravljanje portalom Lohnspiegel.de.