Automatski termalni skeneri, odgovorni za mjerenje temperature guma ili kočnica, rješenje su koje postaje sve popularnije u transportnoj industriji. Već nekoliko godina se govori o uvođenju takvih skenera u policijske automobile, čime bi to postao element rutinskih provjera na cesti. Ali kako bi mogla izgledati efikasnost ovih skenera u praksi? Sada ćemo ovo pogledati na primjeru iz blizine Stuttgarta u Njemačkoj, konkretno sa parkinga Engelberg na autoputu A81.
Od 2021. godine Njemačka koristi termalne skenere za provjeru svih kamiona s ADR teretima koji ulaze u tunel Engelberg. Ovo je kako bi se spriječile moguće nesreće koje uključuju opasne tvari. Prije godinu dana, cijeli sistem je navodno poboljšan i premješten na novu lokaciju, preciznije na prethodno spomenuti parking Engelberg, koji je posebno obnovljen za tu svrhu. Pripremljen je dodatni prilaz koji moraju koristiti svi vozači s teretima koji podliježu ADR pravilima. Dotični skeneri su bili postavljeni tamo, povezani sa signalom semafora. Ako senzori otkriju opasno visoku temperaturu u bilo kojoj komponenti kamiona, semafor će treptati crveno i poziv će biti poslan dobrovoljnoj vatrogasnoj brigadi u obližnjem gradu Ditzingenu. Vozač zatim treba sačekati da vatrogasci stignu na mjesto događaja, izvrše mjerenja ručnim senzorima temperature i naznače moguće rješenje problema.
Ovako je skener procijenio kamion (slučaj od 31. januara):

Ovako su hlađene kočnice (slučaj od 31. januara):


Od početka ove godine zabilježeno je 12 alarma ovog tipa. Od toga su se tri incidenta dogodila samo prošle sedmice. Ovo možda zvuči vrlo ozbiljno, ali detaljniji pogled na izvještaje vatrogasnih brigada ukazuje na manu u cijelom rješenju, a ne na njegov stvarni utjecaj na sigurnost. Kako se ispostavilo, od 12 slučajeva ove godine, samo su 2 rezultirala time da su vatrogasci potvrdili stvarni problem. Dana 31. januara, radilo se o Mercedes Actrosu sa poluprikolicom sa zavjesom i opasnim teretom, gdje je prijavljeno pregrijavanje kočnica na prednjoj osovini. Zatim je, 7. maja, isti problem utvrđen kod MAN TGX-a sa jednom BDF karoserijom koja je također sadržavala opasan teret. U oba slučaja, vatrogasci su potvrdili pregrijavanje pomoću ručnih mjerača, a zatim su ohladili kočnice prskanjem vode u felge pomoću mlaznice s finim nazubljenim zubima. Istovremeno, na mjesto događaja pozvana je i saobraćajna policija.
Šta je sa preostalih 10 slučajeva? Ovdje se u izvještajima vatrogasne službe spominje 5 lažnih uzbuna i 5 vozača koji su ignorisali crveno svjetlo i napustili parking prije dolaska vatrogasaca. Navodi se da lažne uzbune prvenstveno uzrokuje zagrijavanje ispušnih sistema na visokim temperaturama. Senzori tada imaju problema s analizom oblika vozila i, kao rezultat toga, nepotrebno pozivaju vatrogasce na mjesto događaja. Svaka takva situacija završava se time što se vozilu dozvoljava da nastavi svoju rutu, ali nažalost to uključuje zastoj. Što se tiče vozača koji ignorišu semafore, vatrogasci jednostavno stignu na parking, zateknu prolaz prazan i vrate se u svoje kasarne. Međutim, važno je da se informacije o svakom prolasku kroz mjerno mjesto snimaju kamerama, tako da službe imaju dokumentaciju o kršenju propisa.
Pogled na mjernu tačku (slučaj od 7. maja):
